ÎNVĂȚĂMÂNTUL ALTERNATIV ÎN ROMÂNIA – STEP BY STEP (2)

Programul Step by Step a fost lansat în 1994, ca o inițiativă a Open Society Foundations de reformă a educației timpurii. Programul a fost abordat în 15 țări din Europa Centrală și Eurasia. Apoi, proiectul Step by Step a trecut la următorul nivel: Asociația Internațională Step by Step (ISSA), o rețea de ONG-uri și persoane care colaborează printr-o comunitate de învățare activă sub forma unor proiecte de reformă naționale și regionale. Învățământul alternativ în România – STEP BY STEP a apărut la începutul anilor 90.

ISTORIC

Fondatorul Open Society Foundations, George Soros, a investit la începutul anilor ‘90 în educația timpurie a copiilor din Europa Centrală și de Est. A fost motivat în primul rând de schimbările ce aveau loc în acea perioadă în zonă. Programul Step by Step a fost creat pentru a introduce abordări centrate pe copil și pe familie ale educației timpurii printr-o serie de programe pilot în grădinițele guvernamentale.

În septembrie 1994, 15 țări din Europa Centrală și Eurasia au început implementarea acestui program de învățare prin joc. Sistemul s-a extins în următorii ani la ciclul primar, obținând aprobarea oficială a ministerelor de resort din aproape toate cele 29 de țări participante.

De la înființarea sa, ISSA (Asociația Internaționala Step by Step) a dezvoltat o serie de instrumente pedagogice și ghiduri concepute pentru profesori și alte persoane interesate, subliniind incluziunea, diversitatea și valorile necesare în societățile deschise și democratice. În prezent, ISSA cuprinde o rețea ce acoperă 35 țări.

ÎNVĂȚĂMÂNTUL ALTERNATIV ÎN ROMÂNIA - STEP BY STEP

În România, programul Step by Step a fost recunoscut ca alternativă educaţională de către Ministerul Educației Naționale, în conformitate cu aprobarea Consiliului pentru Alternative nr. 10015. În aprilie 1998 a fost emis Ordinul Ministrului nr. 3618 care precizează normarea claselor cu program Step by Step cu câte două posturi de învăţători pentru fiecare clasă. Din februarie 1999, Asociaţia Centrul Step by Step este abilitată de către Ministerul Educației Naționale, prin Convenţia de parteneriat nr. 9693, să ofere cadrelor didactice interesate cursuri de formare iniţială şi continuă.

DESPRE ÎNVĂȚĂMÂNTUL ALTERNATIV – STEP BY STEP

Step by Step este o metodă alternativă de educație a copiilor, de la naștere până în adolescență, metodă bazată pe datele științifice ale psihologiei dezvoltării copilului.

Elaborată în Statele Unite în urmă cu peste 30 de ani și aplicată în peste 26 de țări, alternativa educațională Step by Step așează copilul – personalitatea și abilitățile acestuia – în centrul procesului de predare-învățare, educația fiind individualizată.

Metoda respectă programa școlară a Ministerului Educaţiei Naționale, dar nu există teme pentru acasă, copiii nu sunt puși în situația de a concura unul cu celălalt pentru a evita efectele psihologice negative, iar evaluarea este continuă și ține cont de capacitatea fiecărui copil în parte.

Cunoștințele teoretice dobândite sunt similare celor din învățământul tradițional, în schimb este cultivată capacitatea de adaptare în societate sau în oricare alt tip de mediu educațional ulterior; copiii sunt încurajaţi să facă alegeri, să îşi exprime ideile în mod creativ, să se ajute reciproc, să gândească liber și să îşi dezvolte abilităţile de gândire critică.

Astfel, în sistemul Step by Step copilul învață prin descoperire și interacțiunea sa cu mediul, iar familia și comunitatea sunt încurajate să fie parte din acest proces. (…) Valorile pe care le insuflăm copiilor sunt Încrederea, Curiozitatea, Cultivarea talentului, Ascultarea, Gândirea critică, Expresia de sine, Creativitatea, Diversitatea, Bucuria, Responsabilitatea, Spiritul de învingător și lider. ” (https://scoalastepbystep.ro)

REȚEAUA STEP BY STEP ÎN ROMÂNIA

În România, în anul școlar 2023-2024, rețeaua Step by Step cuprinde:

– învățământ preșcolar: 603 grupe în 138 grădinițe din 34 de județe și municipiul București

– învățământ primar: 956 clase în 161 școli din 35 de județe și municipiul București

– învățământ gimnazial: 13 clase din 4 școli situate în 3 județe și municipiul București

GRĂDINIȚE cu grupe Step by Step (inclusiv structuri în subordinea altor unități școlare):

Municipiul București:

GRĂDINIŢA NR. 52, Sector 1

GRĂDINIŢA NR. 252, Sector 1

GRĂDINIŢA „BAMBI”, Sector 3

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 55, Sector 3

GRĂDINIŢA NR. 209, Sector 6

Jud Alba:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT STEP BY STEP NR. 12 ALBA IULIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 / GRĂDINIŢA CU PROGRAM  NORMAL NR. 5 CUGIR

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SINGIDAVA” / GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL VOINICEL CUGIR

Jud Arad:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „ELEFĂNŢELUL ALFA” ARAD

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.14 ARAD

Jud Argeș:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT  „O LUME MINUNATĂ” CURTEA DE ARGEŞ

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „ARIPI DESCHISE” PITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „ARMONIA” PITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CASTELUL FERMECAT” PITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CĂSUȚA POVEȘTILOR” PITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ” PITEȘTI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 5 PITEŞTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „FLOARE DE COLȚ” PITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „LUMINIȘUL PĂDURII” PITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRIMII PAȘI” PITEȘTI

 GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „LUMEA COPIILOR” TOPOLOVENI

Jud Bacău:

COLEGIUL NAŢIONAL DE ARTĂ „GEORGE APOSTU” / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 12 BACĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „GEORGE CĂLINESCU” ONEŞTI

Jud Bihor:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 25 ORADEA

Jud Bistrița Năsăud:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.12 BISTRIȚA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CĂSUȚA CU POVEȘTI” BISTRIȚA

Jud Botoșani:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 19 BOTOŞANI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 22 BOTOŞANI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 23 BOTOŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU IOAN CUZA” DOROHOI

Jud Brăila:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 1 / GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR. 61 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 30 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 44 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 37 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 39 BRĂILA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM SĂPTĂMÂNAL NR. 49 / GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NR. 19 BRĂILA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”ECATERINA TEODOROIU” / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 33 BRĂILA

Jud Buzău:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „CEI SAPTE PITICI” BUZĂU

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 4 BUZĂU

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 9 BUZĂU

Jud Călărași:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „STEP BY STEP” CĂLĂRAŞI

Jud Caraș Severin:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ“ REŞIŢA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „FLOAREA SOARELUI“ REŞIŢA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „PALATUL FERMECAT“ REŞIŢA

Jud Constanța:

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ’CONSTANTIN BRĂTESCU’ CONSTANŢA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ’AMICII’ CONSTANŢA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ’LUMEA COPIILOR’ CONSTANŢA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DUMITRU GAVRILESCU” GÂRLICIU

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ’TIC-PITIC’ HÂRŞOVA

Jud Covasna:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 1 COVASNA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL SADOVEANU” / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRICHINDEL” ÎNTORSURA BUZĂULUI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CSIPIKE” SFÂNTU GHEORGHE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „HÓFEHÉRKE” SFÂNTU GHEORGHE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „MANÓCSKA” TÂRGU SECUIESC

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CSIPKERÓZSIKA” TÂRGU SECUIESC

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 TÂRGU SECUIESC

Jud Dâmbovița:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”DUMBRAVA MINUNATĂ” FIENI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”INOCENŢA” GĂEȘTI

GRĂDINIȚA ”PRICHINDEL” / GRĂDINIŢA „MICUL PRINŢ” PUCIOASA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”ALEXANDRINA SIMIONESCU GHICA” TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.2 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.3 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.13 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.14 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.15 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.16 TÂRGOVIȘTE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”RAZA DE SOARE” TÂRGOVIȘTE

Jud Dolj:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „CURCUBEUL COPILĂRIEI” CRAIOVA

Jud Galați:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „MOTANUL ÎNCĂLȚAT” GALAȚI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „STEP BY STEP”GALAŢI

Jud Gorj:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 1 MOTRU

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.8 TÂRGU-JIU

Jud Harghita:

LICEUL TEORETIC „ORBÁN BALÁZS” / GRĂDINIŢA MESEVÁR CRISTURU SECUIESC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ VASKERTES / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CSILLAGSZEM” GHEORGHENI

GRĂDINIŢA „ARANYALMA” MIERCUREA-CIUC

GRĂDINIŢA „NAPOCSKA” MIERCUREA-CIUC

GRĂDINIŢA „KIS HERCEG” / GRĂDINIŢA „CIMBORA” MIERCUREA-CIUC

GRĂDINIȚA „CSILLAGVÁR” ODORHEIU SECUIESC

GRĂDINIȚA „ESZTERLÁNC” ODORHEIU SECUIESC

GRĂDINIȚA „KIPI-KOPI” ODORHEIU SECUIESC

COLEGIUL REFORMAT „BACZKAMADARASI KIS GERGELY” / GRĂDINIŢA „NAPSUGÁR” ODORHEIU SECUIESC

Jud Hunedoara:

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGINA MARIA” DEVA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT + NORMAL NR 1 PETROŞANI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 / GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ŞI PRELUNGIT NR. 2 PETROȘANI

Jud Ialomița:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „JUNIOR” SLOBOZIA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT PITICOT SLOBOZIA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „RAZĂ DE SOARE” URZICENI

Jud Iași:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 IAȘI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,CARMEN SYLVA” / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 9 IAȘI

Jud Maramureș:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „ION CREANGA” BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „MIHAI EMINESCU” BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „FLOARE DE COLT” BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.34 BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „OTILIA CAZIMIR” BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 27 BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 28 BAIA MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT STEP BY STEP BAIA MARE

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „REGELE FERDINAND” SIGHETU MARMAŢIEI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 SIGHETU MARMAŢIEI

Jud Mehedinți:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „CONSTANTIN NEGREANU” / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 19 DROBETA TURNU SEVERIN

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DIMITRIE GRECESCU” / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 DROBETA TURNU SEVERIN

Jud Neamț:

COLEGIUL TEHNOLOGIC „SPIRU HARET” PIATRA-NEAMȚ

LICEUL ”VASILE CONTA” / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 1 TÂRGU NEAMȚ

Jud Prahova:

GRĂDINIȚA STEP BY STEP CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ”, PLOIEȘTI

GRĂDINIȚA STEP BY STEP CU PROGRAM PRELUNGIT ȘI PROGRAM NORMAL „LICURICI”, PLOIEȘTI

GRĂDINIȚA STEP BY STEP CU PROGRAM PRELUNGIT ȘI PROGRAM NORMAL „RAZA DE SOARE”, PLOIEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „SCUFIȚA ROȘIE”, PLOIEȘTI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA VĂRBILĂU / GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL STEP BY STEP „CĂSUȚA FERMECATĂ” POIANA VĂRBILĂU

COLEGIUL „MIHAIL CANTACUZINO” / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „FLOARE DE COLȚ” SINAIA

Jud Satu Mare:

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „DRAGA MEA” SATU MARE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 5 SATU MARE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 6 SATU MARE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CASTELUL FERMECAT” SATU MARE

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11 SATU MARE

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 33 SATU MARE

Jud Timiș:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SĂCĂLAZ / GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT COM. SĂCĂLAZ

Jud Tulcea:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CRIŞAN

ȘCOALA GIMNAZIALĂ BEIDAUD / ȘCOALA GIMNAZIALĂ SARIGHIOL DE DEAL

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 TULCEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA DOAMNA” TULCEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VALEA NUCARILOR

Jud Vâlcea:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SAT BODEŞTI / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT SAT BODEŞTI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE BĂLCESCU” / GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL NICOLAE BĂLCESCU, DRĂGĂŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 13 / GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT OSTROVENI 3, RÂMNICU VÂLCEA

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT TRAIAN, RÂMNICU VÂLCEA

Jud Vrancea:

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.17 FOCŞANI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.23 FOCŞANI

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 1 ODOBEŞTI

ȘCOLI cu clase de învățământ primar Step by Step (inclusiv structuri în subordinea altor unități școlare:

Municipiul București:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5, Sector 1

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 55, Sector 3

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 189, Sector 4

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IONEL TEODOREANU”, Sector 4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „STEP BY STEP”, Sector 4

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „REGINA MARIA”, Sector 6

Jud Alba:

COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA
LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU DOMŞA” ALBA IULIA

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIŞ” ALBA IULIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TOMA COCISIU” BLAJ

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 CUGIR

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SINGIDAVA” CUGIR

LICEUL TEHNOLOGIC ŞEBEŞ / ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SILVIU CĂRPINIŞIANU” SEBEŞ

Jud Arad:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ARON COTRUŞ” ARAD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „CAIUS IACOB” ARAD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOSIF MOLDOVAN” ARAD

Jud Argeș:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NANU MUSCEL” CÂMPULUNG

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „THEODOR AMAN” CÂMPULUNG

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „I.L. CARAGIALE” PITEȘTI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE BĂLCESCU” / ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PITEȘTI

Jud Bacău:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU CEL BUN” BACĂU

Jud Bihor:

COLEGIUL TEHNIC „ALEXANDRU ROMAN” ALEȘD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE POPOVICIU” BEIUȘ

LICEUL TEORETIC „HORVATH JANOS” MARGHITA

COLEGIUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU” ORADEA

LICEUL GRECO-CATOLIC „IULIU MANIU” ORADEA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SZACSVAY IMRE” ORADEA

LICEUL TEORETIC „PETOFI SANDOR” SĂCUENI

LICEUL TEORETIC „NICOLAE JIGA” TINCA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ZELK ZOLTAN” VALEA LUI MIHAI

Jud Bistrița Năsăud:

COLEGIUL NAȚIONAL „ANDREI MUREȘANU” BISTRIȚA

COLEGIUL NAȚIONAL „LIVIU REBREANU” BISTRIȚA

LICEUL CREȘTIN „LOGOS” BISTRIȚA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” BISTRIȚA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „LUCIAN BLAGA” BISTRIȚA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BISTRIȚA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.4 BISTRIȚA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ȘTEFAN CEL MARE” BISTRIȚA

Jud Botoșani:

LICEUL PEDAGOGIC „NICOLAE IORGA” BOTOŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORE ANTIPA” BOTOŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 BOTOŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR 12 BOTOŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU IOAN CUZA” DOROHOI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL KOGALNICEANU” DOROHOI

LICEUL TEHNOLOGIC „ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT” VORONA

Jud Brașov:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ TĂRLUNGENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ZIZIN

Jud Buzău:

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „SPIRU HARET” BUZĂU

LICEUL TEORETIC „NICOLAE IORGA” NEHOIU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „GEORGE EMIL PALADE” BUZĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SFÂNTUL APOSTOL ANDREI ” BUZĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICU CONSTANTINESCU” BUZĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 11 BUZĂU

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „GHEORGHE VERNESCU”  RÂMNICU SĂRAT

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE CRISTOFOREANU” RÂMNICU SĂRAT

Jud Caraș Severin:

COLEGIUL NAŢIONAL „MIRCEA ELIADE“ REŞIŢA

COLEGIUL NAŢIONAL „TRAIAN LALESCU“ REŞIŢA

LICEUL TEHNOLOGIC „CLISURA DUNĂRII” MOLDOVA NOUĂ

Jud Cluj:

LICEUL TEORETIC „BATHORY ISTVAN” CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC „EUGEN PORA” CLUJ-NAPOCA

LICEUL TEORETIC „KEMÉNY ZSIGMOND” GHERLA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 GHERLA

Jud Constanța:

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC ’CONSTANTIN BRĂTESCU’ CONSTANŢA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 ’I.C.BRĂTIANU’ CONSTANŢA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ’LUCIAN GRIGORESCU’ MEDGIDIA

Jud Covasna:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL SADOVEANU” ÎNTORSURA BUZĂULUI

COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL” SFÂNTU GHEORGHE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VÁRADI JÓZSEF” SFÂNTU GHEORGHE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MOLNÁR JÓZSIÁS” TÂRGU SECUIESC

Jud Dâmbovița:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”DIACONU CORESI” FIENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”RADU CEL MARE” GĂEȘTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”MIHAI VITEAZUL” PUCIOASA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.4 ”ELENA DONICI CANTACUZINO” PUCIOASA

COLEGIUL NAȚIONAL ”CONSTANTIN CANTACUZINO” TÂRGOVIȘTE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”MIHAI VITEAZUL” TÂRGOVIȘTE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”PROF. PAUL BĂNICĂ” TÂRGOVIȘTE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”TUDOR VLADIMIRESCU” TÂRGOVIȘTE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “SMARANDA GHEORGHIU” TÂRGOVIȘTE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”PICTOR NICOLAE GRIGORESCU” TITU

Jud Dolj:

COLEGIUL NAŢIONAL „ELENA CUZA” CRAIOVA

COLEGIUL NAŢIONAL „FRAŢII BUZEŞTI” CRAIOVA

LICEUL TEORETIC „HENRI COANDA” CRAIOVA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA FARAGO” CRAIOVA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” CRAIOVA

Jud Galați:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORE MOISIL” GALAŢI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” / ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 20 GALAŢI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5 GALAŢI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 17 GALAŢI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 18 GALAŢI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 22 GALAŢI

Jud Harghita:

LICEUL TEORETIC „ORBÁN BALÁZS” CRISTURU SECUIESC

LICEUL TEHNOLOGIC „PETŐFI SÁNDOR” DĂNEŞTI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „SIKLODI LŐRINC” DITRĂU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „FOGARASY MIHÁLY” GHEORGHENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „JÓZSEF ATTILA” MIERCUREA-CIUC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „LIVIU REBREANU” MIERCUREA-CIUC

LICEUL PEDAGOGIC „BENEDEK ELEK” ODORHEIU SECUIESC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIRON CRISTEA” TOPLIŢA

Jud Hunedoara:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ANDREI ȘAGUNA” DEVA

LICEUL TEHNOLOGIC „TRANSILVANIA” DEVA

COLEGIUL NAȚIONAL „IANCU DE HUNEDOARA” HUNEDOARA

LICEUL TEHNOLOGIC „MATEI CORVIN” / ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 6 HUNEDOARA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DOCTOR AUREL VLAD” ORĂȘTIE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION DESIDERIU SÎRBU” PETRILA

Jud Ialomița:

LICEUL DE ARTE „IONEL PERLEA” SLOBOZIA

LICEUL PEDAGOGIC „MATEI BASARAB” SLOBOZIA

LICEUL TEHNOLOGIC „ÎNĂLŢAREA DOMNULUI” SLOBOZIA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU ODOBESCU” URZICENI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION HELIADE RĂDULESCU” URZICENI

Jud Iași:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „TITU MAIORESCU”, IAŞI

LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC „NICOLAE IORGA”, PAŞCANI

Jud Maramureș:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE IORGA” BAIA MARE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”DR. IOAN MIHALYI DE APȘA” SIGHETU MARMAŢIEI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GEORGE COȘBUC” SIGHETU MARMAŢIEI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 SIGHETU MARMAŢIEI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 10 SIGHETU MARMAȚIEI

Jud Neamț:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICU ALBU” PIATRA-NEAMȚ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 5 PIATRA-NEAMȚ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE MITRU” TAŞCA

Jud Olt:

LICEUL TEORETIC „IONIȚĂ ASAN” CARACAL

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CARACAL

LICEUL TEORETIC „NICOLAE TITULESCU” SLATINA

Jud Satu Mare:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DR. VASILE LUCACIU” SATU MARE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „LUCIAN BLAGA” SATU MARE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „OCTAVIAN GOGA” SATU MARE

Jud Sălaj:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IULIU MANIU” ZALĂU

Jud Sibiu:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 4 MEDIAŞ

Jud Suceava:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU IOAN CUZA” FĂLTICENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION IRIMESCU” FĂLTICENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL SADOVEANU” FĂLTICENI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „REGINA ELISABETA” RĂDĂUŢI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 VATRA DORNEI

Jud Teleorman:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIRCEA CEL BĂTRÂN” TURNU MĂGURELE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 4 TURNU MĂGURELE

Jud Timiș:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SĂCĂLAZ

LICEUL TEHNOLOGIC TRANSPORTURI AUTO TIMIȘOARA

LICEUL TEHNOLOGIC ELECTROTIMIŞ / ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 20 TIMIȘOARA

LICEUL TEORETIC „BARTOK BELA” TIMIȘOARA

Jud Tulcea:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „GHEORGHE BANEA” / ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 MĂCIN

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „CONSTANTIN GĂVENEA” TULCEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA DOAMNA” TULCEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION LUCA CARAGIALE” TULCEA

Jud Vaslui:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EPISCOP IACOV ANTONOVICI”, BÂRLAD

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MANOLACHE COSTACHE EPUREANU”, BÂRLAD

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL SADOVEANU”, HUŞI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRA NECHITA”, VASLUI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „CONSTANTIN MOTAŞ”,  VASLUI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „CONSTANTIN PARFENE”, VASLUI

Jud Vâlcea:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SAT BODEŞTI, COMUNA BĂRBĂTEŞTI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE BĂLCESCU”, DRĂGĂŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TUDOR VLADIMIRESCU”, DRĂGĂŞANI

LICEUL SANITAR „ANTIM IVIREANU”, RÂMNICU VÂLCEA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 13, RÂMNICU VÂLCEA

Jud Vrancea:

COLEGIUL NATIONAL PEDAGOGIC „SPIRU HARET” FOCŞANI

LICEUL DE ARTĂ „GHEORGHE TATTARESCU” FOCŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU VLAHUŢĂ” FOCŞANI

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „OANA DIANA RENEA” FOCȘANI

ȘCOLI cu clase de învățământ gimnazial Step by Step (inclusiv structuri în subordinea altor unități școlare):

Municipiul București:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „STEP BY STEP”, Sector 4

Jud Arad:

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ARON COTRUŞ” ARAD

Jud Covasna:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VÁRADI JÓZSEF” SFÂNTU GHEORGHE

Jud Hunedoara:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DOCTOR AUREL VLAD” ORĂȘTIE

PARTEA 1 PARTEA 3

Surse info:

https://www.opensocietyfoundations.org/voices

www.scoalastepbystep.ro 

Surse foto:

3 thoughts on “ÎNVĂȚĂMÂNTUL ALTERNATIV ÎN ROMÂNIA – STEP BY STEP (2)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Verified by MonsterInsights